Zadzwoń do nas
+48 790-004-059
+48 737-443-499

Zmiany, przeczytaj zanim podpiszesz umowę

Koniec ubiegłego roku oraz początek obecnego (2021), przyniósł poważną zmianę dla rynku telekomunikacyjnego. Właścicielem większości infrastruktury sieciowej: konstrukcji dachowych, kominowych, wież itp. operatorów Play (P4) i Plus (Grupa Cyfrowy Polsat) została hiszpańska spółka Cellnex. Spółka ta, przejmuje prawie wszystkie obiekty P4, i wszystkie obiekty Cyfrowego Polsatu.

Jaki jest cel takiej operacji?

Celem jest optymalizacja kosztów operatorów oraz pozyskanie środków na dalsze inwestycje. Operatorzy, będą wkrótce płacić „czynsz” za dzierżawę infrastruktury Cellnexowi.

Cellnex, dla wypracowania zysku, będzie dążył do maksymalizacji liczby najemców na, już swoich, lokalizacjach. Możliwym jest także likwidacja pewnej liczby lokalizacji, głównie wieżowych na terenach wiejskich, gdzie wieże są posadowione w bardzo bliskiej odległości od siebie.  

Podobną operację wykonały parę lat temu  firmy Orange i T-mobile przenosząc zarądzanie infrastrukturą do wspólnej spółki sieciowej pod nazwą Networks. W uproszczeniu, spółka Cellnex stanie się pośrednikiem pomiędzy operatorami a właścicielem nieruchomości, zarabiającym tym więcej, im większa liczba operatorów znajdzie się na maszcie. I tym więcej, im mniej zapłaci właścicielowi nieruchomości.

Co się stanie?

W miejsce dotychczasowych stron umowy, Playa (P4) i Plusa (Polkomtel, Aero2, Grupa Cyfrowy Polsat) pojawi się hiszpańska spółka Cellnex (wynajmujący P4 już otrzymują informację o przeniesieniu praw do umowy na spólkę zależną Cellnex o znazwie ON TOWER POLAND, infrastruktura Polkomtela przechodzi do spółki TOWERLINK POLAND, spółki Cellnexu). Spółka przejmie wszystkie dotychczasowe prawa i obowiązki wynikające z umów. Nie dotyczy tylko tych umów, gdzie przeniesienie praw do umowy nie było dozwolone lub jest ograniczone (np. wymaga zgody). Kto straci a kto zyska na uwspólnieniu sieci operatorów?

P4 (Play) podwykonawcą Cellnexu

Obserwujemy aktywność tego operatora polegającą na budowie lokalizacji, głównie wieżowych, szczególnie na terenach wiejskich. Operator ten, jest obecnie podwykonawcą firmy Cellnex, co oznacza, że po zbudowaniu lokalizacji, zostanie ona sprzedana firmie Cellnex (a dokładnie -jej spółce pod nazwą On Tower Poland) wraz z prawami do umowy najmu. To, dzięki zawartym w umowach najmu zapisom o cesjach praw do umowy, otwiera drogę do wprowadzenia innych najemców na obiekty

Co można zrobić negocjując lub przedłużając obecnie umowę?

Wielokrotnie podkreślamy w naszych artykułach konieczność stosowania zapisów w umowach uzależniających modernizacje i rozbudowy od naszej pisemnej zgody. Sugerujemy stosowanie dobrych opisów przedmiotu najmu czy uzależnianie zgody na podnajem nie tylko innemu operatorowi ale również właścicielowi decyzji rezerwacyjnej UKE na częstotliwości inne niż „naszego operatora”. Ograniczmy prawo do modernizacji. Wymagajmy naszej pisemnej zgody na przeniesienie praw do umowy na inny podmiot. Uzależnijmy kwotę czynszu od ilości sprzętu (anten, szaf), jeżeli chcemy wynajmować powierzchnię - dobrze to policzmy. A przede wszystkim – negocjujmy wysoką stawkę czynszu, nie ulegając presji na obniżkę stawek.

Podpisując lub przedłużając umowę, trzeba mieć na uwadze, że na zbudowanej konstrukcji, wkrótce pojawią się instalacje przynajmniej dwóch operatorów. Przynajmniej, bo pełna komercjalizacja obiektu będzie głównym celem Hiszpanów w najbliższych latach, co może powodować, że miejsca na masztach będą oferowane wszystkim, którzy będą w stanie za nie płacić, np operatorom systemów monitoringu, alternatywnym operatorom internetowym czy wreszcie, będą przedmiotem wymiany pomiędzy spółkami Networks i Cellnex.

Aktualizacja Listopad 2021

Pierwsze efekty działalności spółek Cellnexu już widoczne:

http://www.uptrend.com.pl/nowe-umowy-playa-komentarz

Oferty wykupu umów lub działek: http://www.uptrend.com.pl/cellnex-w-ofensywie

 

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.